سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

8 شهریور 1402
سوشال تریدینگ

آنچه در این مقاله خواهید خواند...

سرمایه گذاری در بازارهای مالی مانند فارکس، ارز دیجیتال و… نیازمند آن است که کاربر بعد از آموزش، زمان زیادی از وقت خود را صرف تمرین و همچنین جمع آوری اخبار و اطلاعات به روز مرتبط با این بازار کند. با توجه به اینکه برخی از افراد توانایی زیادی برای تحلیل نمودارها و گزارش ها، جهت انجام یک سرمایه گذاری سودآور را ندارند؛ پلتفرم سوشال تریدینگ طراحی شده است.
سوشال تریدینگ این امکان را به کاربران می دهد تا با اعتماد به تریدرهای حرفه ای و تقلید کردن از استراتژی آن ها، با وجود تجربه کم یا قدرت تحلیل ضعیف به سود خوبی دست پیدا کنند. تقریباً اکثر کاربران فعال در بازارهای مالی با واژه سوشال تریدینگ آشنا هستند؛ اما در این مطلب از هیرادکس شرح کاملی از این روش سرمایه گذاری آورده شده است؛ تا کسانی که قصد ترید با روش (Social trading) را دارند؛ با آگاهی و اطلاعات بیشتری برای انجام آن اقدام کنند.

 

معرفی کامل سوشال تریدینگ (Social trading)

سوشال تریدینگ به عنوان یک سیستم معاملاتی در بازارهای مالی شناخته می شود. در این روش سرمایه گذاری، معامله گران مبتدی یا آن دسته از تریدرهایی که در معاملات خود به دنبال ریسک کردن نیستند، از استراتژی تریدرهای حرفه ای و با تجربه که در یک پلتفرم به اشتراک گذاشته می شود، استفاده کنند و از تقلید پوزیشن سرمایه گذاری آن ها به سود خوبی دست پیدا کنند. این روش معاملاتی، فرصت مناسبی را برای رشد سریع تریدرهای مبتدی فراهم می کند‌. از سوشال تریدینگ به عنوان نوعی سیستم معاملات اجتماعی یاد می شود؛ که امکان رسیدن به درآمد دلاری را برای تریدرهای کم تجربه و با دانش پایین فراهم می کند.

سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر سیستم سرمایه گذاری سوشال تریدینگ، باید یک آشنایی نسبی با چگونگی کارکرد آن داشته باشید. در این نوع معاملات، مجموعه ای از تریدرها و کاربران فعال در بازارهای مالی بعد از به اشتراک گذاشتن نظرات خود در یک پلتفرم اجتماعی، به ترید کردن جمعی می پردازند. افراد فعال در (Social trading) به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

دسته اول آن دسته از تریدرهایی هستند که با تکیه بر دانش و تجربه خود و به اشتراک گذاشتن استراتژی های خود در پلتفرم های اجتماعی سود کسب می کنند. دسته دوم آن دسته از تریدرها و کاربرانی هستند که با تقلید کردن و کمک گرفتن از مهارت و تجربه دسته اول، از بازارهای مالی سود کسب می کنند.

در این روش سرمایه گذاری کاربران گروه دوم که از مهارت تریدرهای حرفه ای سود کسب می کنند؛ نیازی به تقلید مو به موی استراتژی های آن ها ندارند؛ بلکه در پلتفرم های سوشال تریدینگ، تریدرهای مبتدی با کمک نظرات و تحلیل های تریدرهای حرفه ای می توانند به سود خوبی از بازارهای مالی دست پیدا کنند.

 

انواع معاملات اجتماعی (Social trading)

ترید اجتماعی دارای دسته بندی های متفاوتی است؛ که هر کاربر باید باتوجه به مقدار بودجه و توانایی خود برای مدیریت ریسک، یکی از این دسته بندی ها را انتخاب کند؛ اما قبل از معرفی انواع روش های سوشال ترید، باید به این نکته توجه شود که سوشال تریدینگ مانند سایر تکنیک های سرمایه گذاری با ریسک و خطراتی همراه است؛ بنابراین؛ بهتر است برای شروع به اندازه ای بودجه وارد معاملات شود که در صورت از دست رفتن آن، خللی در زندگیتان وارد نشود. انواع معاملات اجتماعی عبارت هستند از:

مشاوره و سیگنال گرفتن از تریدرهای حرفه ای
یکی از انواع معاملات اجتماعی، دریافت مشاوره و سیگنال گرفتن از تریدرهای متخصص است. بسیاری از متخصصان بازارهای مالی بعد از بررسی و تحلیل بازار، به ارائه نظرات خود در رابطه با یک ارز یا سهام می پردازند. کاربران مبتدی با کمک گرفتن از این سیگنال ها می توانند معاملات پرسودی را رقم بزنند. اغلب سیگنال های معاملاتی از سوی ارائه دهندگان سیگنال رایگان است. با این حال ممکن است برخی از افراد با گذاشتن زمان بیشتر و ارائه مشاوره تخصصی، هزینه ای را از کاربران مبتدی دریافت کنند.

کپی تریدینگ (Copy Trading)
کپی تریدینگ از محبوب ترین انواع معاملات اجتماعی است. در این روش معاملاتی کاربر علاوه بر دریافت سیگنال و مشاوره از تریدرهای حرفه ای، می تواند با تقلید استراتژی های ترید ارائه دهندگان سیگنال، به سود خوبی دست پیدا کند. در این روش کاربر می تواند بعد از تقلید از پوزیشن های تریدر متخصص، با توجه به خواسته و نیاز خود، تغییراتی را در معاملات اعمال کند.

معاملات آینه ای (Mirror Trading)
میرور تریدینگ یا معاملات آینه ای بسیار نزدیک به روش معاملاتی کپی ترید هستند؛ با این اختلاف که در معاملات آینه ای، به دلیل اتوماتیک یا خودکار بودن معاملات، امکان اعمال تغییرات وجود ندارد. در واقع عین معامله تریدر حرفه ای، روی سبد سرمایه تریدر مبتدی اعمال می شود. معاملات آینه ای یکی از بهترین سیستم های سرمایه گذاری در بازار قدرتمند فارکس هستند.

سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ

بررسی مزایا و معایب ترید اجتماعی (سوشال تریدینگ)

سوشال تریدینگ مانند انواع روش های معاملاتی دارای مزایا و معایبی است؛ که هر کاربر بهتر است قبل از شروع به آن آگاه باشد. در ادامه لیستی از این مزایا و معایب به صورت مختصر آورده شده است.

مزایای ترید اجتماعی (Social trading)

  1. معاملات اجتماعی این امکان را به کاربران یا معامله گران مبتدی می دهد تا در شروع فعالیت خود با میزان ریسک کمتر و امنیت بیشتری از این بازار سرمایه سود کسب کنند.
  2. خوشبختانه امروزه اغلب پلتفرم های ترید اجتماعی به رتبه بندی معامله گران متخصص و باتجربه می پردازند. این اقدام باعث شود تا تریدرهای مبتدی با آگاهی بیشتری برای انتخاب ارائه دهندگان سیگنال اقدام کنند و خطر کمتری آن ها در این روش سرمایه گذاری تهدید کند.
  3. معامله گران مبتدی با کسب تجربه از تریدرهای حرفه ای و آگاهی یافتن از نظرات سایر کاربران فعال در بازارهای مالی کمتر دچار رفتارهای هیجانی می شوند و با آگاهی و اطلاعات جامع تری به انجام معاملات می پردازند.

معایب ترید اجتماعی (Social trading)

  1. تمام سرمایه گذاری های بازارهای مالی با ریسک همراه هستند؛ بنابراین؛ حتی اگر از استراتژی و سیگنال بهترین تریدرها کمک گرفته شود، باز هم ممکن است به دلیل نوسانات بازار معامله گر دچار ضرر شود.
  2. در برخی از پلتفرم ها شفاف سازی عملکرد معامله گران حرفه ای به درستی انجام نمی شود؛ همین موضوع سبب می شود تا کاربر متوجه خطرات و ضررهایی که ممکن است به آن دچار شود، نباشد.
  3. برخی از تریدرهای مبتدی با اعتماد کاذب به تریدرهای حرفه ای، سرمایه زیادی را وارد معاملات می کنند؛ که ممکن است باعث شود ضررهای سنگینی را متحمل شوند.
سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ

معرفی برخی از بهترین پلتفرم های سوشال تریدینگ

خدمات ترید اجتماعی امروزه در بستر پلتفرم های متعددی انجام می شود. برای اینکه معامله گران مبتدی بتوانند با خطر کمتری به انجام معاملات با روش سوشال تریدینگ بپردازند، ابتدا باید با بهترین پتلفرم های این حوزه آشنا شوند. در ادامه برخی از محبوب ترین برنامه های سوشال تریدینگ شرح داده شده است.

برنامه ای تو رو (etoro)
یکی از پلتفرم های محبوب سوشال تریدینگ که در سراسر دنیا مورد توجه معامله گران مبتدی و متخصص قرار گرفته است؛ پلتفرم ای تو رو است. این برنامه با ارائه مطالب آموزشی مفید، شرایط مناسبی را برای رشد تریدرهای مبتدی فراهم کرده است. علاوه بر این؛ معامله گران تازه کار در این برنامه معاملات اجتماعی می توانند از طریق ارتباط گرفتن با معامله گران متخصص و باتجربه و دریافت مشاوره و سیگنال از آن ها، معاملات سودمندی را رقم بزنند. در برنامه etoro کاربر با بکارگیری تکنیک کپی ترید می تواند با کمترین میزان خطر، معاملاتی را در بازار ارز دیجیتال و فارکس انجام دهد.

برنامه داروین اکس (Darwinex)
بیشتر از 9 سال است که از زمان تاسیس پلفترم داروین اکس می گذرد و در حال حاضر این برنامه به دلیل در اختیار گذاشتن خدمات کاربردی و مفید، مورد توجه تمام کاربران فعال در بازارهای مالی قرار گرفته است. این پلتفرم یک بستر عالی برای آن دسته از کاربرانی است که مایل هستند از طریق مهارت تریدرهای برتر، از بازارهای مالی کسب درآمد کنند. یکی از پارامترهایی که منجربه محبوبیت این اپلیکیشن در کاربران علاقمند به استفاده از سیستم معاملات اجتماعی شده است؛ قابلیت مشاهده ریسک های معاملاتی قبل از انجام آن است. این ویژگی سبب شده است که کاربر با آگاهی از میزان ریسک یک معامله برای انجام دادن یا ندادن آن اقدام کند و درگیر هیجانات کذب بازار نشود.

برنامه اف پی مارکتس (FP Markets)
FP Markets یکی از بروکرهای مورد اطمینان کاربران فعال در بازارهای مالی است. این پلتفرم یک انتخاب مناسب برای تریدرهایی است که مایل به انجام معاملات امن به صورت آنلاین هستند. پلتفرم اف پی مارکتس بیشتر از 13 سال است که به صورت حرفه ای، به ارائه خدمات در بازارهای مالی مانند فارکس می پردازد. اف پی مارکتس با دسترس قرار دادن بهترین ابزارهای تحلیلی، شرایط ویژه ای برای سرمایه گذاری تریدرها فراهم کرده است. در این پلتفرم سوشال تریدینگ تریدرهای مبتدی و حرفه ای می توانند از طریق ارتباط با یکدیگر، از انواع بازارهای مالی درآمد کسب کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه کاربران هیرادِکس میتوانند با لینک اختصاصی دعوت خود، دوستانشان را به هیرادِکس دعوت کنند و بسته به سطح کاربری، بین 20 تا 40 درصد از تراکنش های دوستان خود را به طورمادالمعر درآمد کسب کنند.